Złożoność systemów informatycznych rośnie - zarówno pod względem ilości komponentów, różnorodności używanego oprogramowania czy ilości połączeń pomiędzy różnorodnymi komponentami. Dlatego też wyzwaniem, przed jakim stoimy to zapewnienie odpowiedniego poziomu zarządzalności środowiska przy jednoczesnym zapewnieniu jego szybkiej adaptacji do zmieniających się potrzeb biznesowych. Zastosowanie technik wirtualizacji serwerów umożliwiło łatwiejszy i szybszy podział i przydział mocy obliczeniowej i urządzeń wejścia / wyjścia. Budowa systemów wymaga planowania, zarówno elementów sprzętowych jak i całego zestawu ich oprogramowania: firmware, systemów operacyjnych i poziomów aktualizacji (patch). Należy również podjąć decyzje architektoniczne, takie jak używana technika wirtualizacji, sposób zarządzania i monitorowania środowiska czy sposób dostarczania przestrzeni pamięci masowej. W niektórych, szczególnie skomplikowanych przypadkach przygotowanie wdrożenia nowego środowiska zajmuje często wiele tygodni.
Hiperkonwergencja jest sposobem zaadresowania tych wyzwań przy pomocy połączenia i przetestowania gotowych elementów - wirtualizacji, sprzętu komputerowego i wewnętrznej przestrzeni dyskowej - wszystko połączone przy pomocy inteligentnego oprogramowania zarządzającego wszelkimi aspektami infrastruktury.
Rozwiązanie hiperkonwergentne Dell EMC vxRail to zintegrowane rozwiązanie, które umożliwia szybkie uruchomienie kompletnej platformy IT, wyposażonej w moc obliczeniową (vmWare), pamięć masową (Virtual SAN) oraz zarządzanie i monitoring systemu (vxRail Manager). Jest to podstawowy element budowy centrum przetwarzania danych definiowanych przy użyciu oprogramowania (Software Defined Datacenter). Pojedynczy blok wysokości 2U składa się z czterech węzłów, każdy może być wyposażony w 6 do 20 rdzeni per węzeł, 64 do 512 GB pamięci operacyjnej RAM i jest wyposażony we własną pamięć masową 3,6 do 6TB - w zależności od modelu serwera.
Dell EMC vxRail jest gotowy do pracy - wymaga podłączenia do infrastruktury sieciowej (przy pomocy przyłączy 1 GbE lub 10 GbE) i skonfigurowania środowiska przy użyciu kreatora ustawień. Uruchomienie pojedynczego bloku jest niezwykle krótkie - zazwyczaj liczone w minutach - po zakończeniu konfiguracji system jest gotowy do pracy. Wszystkie komponenty systemu zostają skonfigurowane zgodnie z najlepszymi praktykami, stosowanymi zarówno przez producenta sprzętu (Dell EMC) jak i przez producenta oprogramowania (vmWare).
Infrastruktura hiperkonwergentna vxRail uwalnia również użytkownika z “piekła” zależności oprogramowania - aktualizacje środowiska wykonywane są w sposób całościowy, to jest obejmują zarówno firmware oprogramowania aktualizację wirtualizatora, sterowników urządzeń wejścia / wyjścia czy oprogramowania zarządzającego systemem. Co więcej, aktualizacja jest wykonywana w zdefiniowanej i wcześniej przetestowanej przez Dell EMC kolejności. Zmniejsza to znacząco nakład pracy związany z planowaniem i testowaniem uaktualnienia posiadanej konfiguracji.
Zastosowanie rozwiązania zarządzającego sprzętem w sposób programowy umożliwia znaczne zwiększenie elastyczności posiadanej infrastruktury a tym samym zwiększenie elastyczności działania organizacji opartej na IT. Rozwiązania hiperkonwergentne są łatwe w integracji z innymi systemami, na przykład przy użyciu API REST. Daje to możliwość łatwego zautomatyzowania reakcji środowiska IT na zmieniające się otoczenie - automatyczne skalowanie środowiska lub na przykład częściowe wygaszanie. Elementy vxRail to elastyczny sposób rozbudowy w sposób Scale-Out - dodawanie kolejnych elementów zwiększa nam dostępną ilość mocy obliczeniowej, dostępną przestrzeń pamięci dyskowej i zbilansowaną ilość przyłączy wejścia / wyjścia dla potrzeb naszych maszyn wirtualnych.
Z tego powodu Dell EMC vxRail jest idealnym rozwiązaniem chmury dewelopersko-testowej, infrastruktury wirtualnego despktopu (Virtual Desktop Infrastructure) czy wszelkich rozwiązań rozwijanych w architekturze typu Scale-Out - aplikacji opartych o skalowalne, rozproszone bazy danych, mikroserwisy itp.
Obecnie panujący sposób budowania infrastruktury przypomina budowanie samochodu na własne potrzeby - wymagane jest staranne planowanie, duża wiedza a przede wszystkim duże zaangażowanie w tworzenie i utrzymanie projektu. Otrzymujemy infrastrukturę ściśle dopasowaną do potrzeb konkretnej konfiguracji systemu. Co w sytuacji, w której zmieni się otoczenie biznesowe aplikacji? Gdy zwiększy się wymagany sposób skalowania? Czy nasza usługa, którą dostarczamy organizacji jest na to przygotowana? Dell EMC vxRail to rozwiązanie, które umożliwi skupienie się na logice i zadaniach stojących przed naszym systemem, a nie na zajmowaniu się tylko infrastrukturą. Czy nadal warto budować całą infrastrukturę samemu?
Autor:
Krzysztof Sprawnik
Dell EMC solution architect
+48 785 055 453
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.