Liquid Cooling - konieczność czy ekstrawagancja?

To oczywiste, że żadne przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie na marnowanie czasu i pieniędzy ani też na pozostawanie w tyle za konkurencją. Stwierdzenie to sprawdza się również, jeśli chodzi o wydajność technologiczną.

Jednym z poważniejszych zagadnień współczesnego Data Center jest poziom efektywności energetycznej. Problem ten jest rozpatrywany nie tylko w kontekście ekonomicznym, w którym chodzi o minimalizowanie nakładów operacyjnych, ale również w kontekście ochrony środowiska i zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na otoczenie.

 

Jak zoptymalizować przechowywanie danych i w jaki sposób w pełni wykorzystać jego realne możliwości?

Czy wydajność sprzętu zaspokoi potrzeby współczesnych użytkowników data center?

Jako dystrybutor z wartością dodaną wychodzimy naprzeciw tym użytkownikom, którzy cenią sobie oszczędność i racjonalne rozwiązania. Zadaniem każdego partnera technologicznego jest przede wszystkim uświadomienie Klientowi wzrastających potrzeba odbiorców i zaproponowanie odpowiednich rozwiązań. W S4E krok po kroku wyjaśnimy Ci, co zrobić, by w pełni wykorzystać swoje szafy przy równoczesnym ograniczeniu nakładów finansowych, a nawet - zyskać na tym.

 

Tradycyjne rozwiązania wkrótce przestaną być wystarczające

Technologia chłodzenia maszyn IT cieczą jest znana od wczesnych lat 60-tych. Wówczas układy scalone pochłaniały mnóstwo energii, generując przy tym dużo ciepła. W latach 90-tych XX wieku ilość ta uległa zredukowaniu wskutek rewolucji w technologii budowy procesorów w oparciu o układy CMOS. Od tej pory obieg powietrza stał się najprostszą i najbardziej elastyczną formą chłodzenia. Dziś jest to najpopularniejsze rozwiązanie w Data Center.

 

Innowacje - ciecze obojętne dla urządzeń i sprzętu

Wzrost liczby sprzętu oraz ilości ciepła utylizowanego przez serwery spowodował pojawienie się barier technologicznych umożliwiających utrzymanie prawidłowej temperatury oraz efektywne chłodzenie. Odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na wydajność chłodniczą są innowacyjne technologie chłodzenia cieczą. Nowe płyny do zastosowań inżynieryjnych 3M™ Novec™ są obojętne dla elektronicznych podzespołów sprzętu aktywnego do tego stopnia, że można zanurzać całe urządzenia. Inną, równie innowacyjną technologią jest DCLC™ - Direct Contact Liquid Cooling, dzięki której poprzez bezpośredni kontakt elementów chłodzonych cieczą, można odprowadzać ciepło z procesorów czy kości pamięci.

 

Jak oszczędzać z Liquid Cooling?

Jak pokazują doświadczenia porównawcze przeprowadzone na 960 serwerach Dell C6420 wyposażonych w 2 x 205W CPUs, 12 DIMMs, 6 drives, 1 EDR/node, metoda Liquid Cooling redukuje koszty energii elektrycznej o 60%1.

Biorąc pod uwagę dostępne możliwości Liquid Cooling plasuje się więc na pozycji jednego z najbardziej ekonomicznych i efektywnych rozwiązań na rynku. Wiodącym producentem technologii DCLC jest CoolIT Systems, który oferuje efektywne rozwiązanie dla Data Center i Serwerowni.

Warto zwrócić uwagę, że współczesne serwerownie to przestrzeń na globalny i wielopłaszczyznowy tok myślenia Producenta planowanie rozwiązań, które będą korzystne dla Klienta końcowego.
S4E jest jedynym dystrybutorem tej technologii w Polsce i posiada pełne kompetencje inżynieryjne do tego rodzaju wdrożeń. Zapewnia również, że przeciętne koszty inwestycji zwracają się już w niespełna rok od wdrożenia chłodzenia cieczą. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza koszty utrzymania, ale poprawia także parametry środowiskowe Data Center.

 

Czy wiesz że..?

Największą instalacją w technologii CoolIT DCLC™ w Polsce jest wdrożenie w Poznańskim Centrum Sieciowo Superkomputerowym. Zainstalowane rozwiązanie CoolIT Systems Rack DCLC™ CHx40, pozwoliło na: obsługę do 80% obciążenia IT za pomocą cieczy, ograniczenie o 75% prędkość wentylatorów oraz uzyskanie obciążenia do 30kW na szafę rack2. Najważniejszą cechą wdrożonego kompleksu jest temperatura cieczy. Wykorzystuje się ją  do chłodzenia - na samym początku temperatura wynosi max 40oC, wskutek czego przez większość czasu system pracuje w technologii free coolingu, zapewniając optymalną i stałą ciepłotę pracy ponad tysiąca serwerów.

 

Chłodzenie cieczą - przyszłość  wydajnych instalacji w Data Center

Już dziś wiodące serwerownie coraz częściej korzystają z rozwiązań hybrydowych Air & Liquid Cooling. Potencjalni Klienci tego typu technologii to przede wszystkim instalacje HPC, ale również dostawcy usług cloudowych i hostingowych oraz prywatne firmy z branży finansowej.


Firma S4E specjalizuje się w rozwiązaniach CoolIT Systems.

Jesteśmy przygotowani na współpracę z każdym Partnerem. Chętnie pomożemy w analizie opłacalności takiej inwestycji na terenie Polski i za granicą. Zapewniamy wsparcie w projekcie w postaci wartości dodanej, jaką jest gruntowna wiedza, którą posiadają nasi eksperci z S4Engineers.

 

Przypisy:

1) Na podstawie DELL EMC -  Liquid Cooling in the Data Center is on the Rise – Technical Notes - Dave Moss, KC Coxe, Jason Sultz

2) Na podstawie CoolIT Systems - CoolIT Deploys Rack DCLC CHx40  System to Poznan Supercomputing &  Networking Center in Partnership with  Huawei and Itprojekt

 

Dzień Kobiet nie tylko dla kobiet?

 

Jeśli chcesz poznać tematykę Liquid Cooling zapraszamy na Webinar S4E:

„Co powinieneś wiedzieć, a nie wiesz o Liquid Cooling w serwerowni”, który już dniu 8 marca 2018 o godz. 10:00.
Nie oglądaj się wstecz, te czasy już minęły….Bądź z nami i wyprzedź konkurencję.

 

Zarejestruj się już dziś i spotkaj się z naszym ekspertem:

Szkolenie Liquid Cooling w serwerowni

 

Chętnie odpowiem na Twoje pytania

Grzegorz Niziński
Business Development Manager Data Center & Infrastructure 
CDCP - Certified Data Center Professional - 5960745.20645729

+48 603 073 921
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.s4e.pl